Pergola Tente Seçimi Yaparken

Pergola Tente ile dış mekan alanınızı en iyi şekilde dönüştürecek sistem seçmekte zorlanıyor musunuz?

Mükemmel dış mekan yaşam alanınızı tasarlamaya gelince, tüm yıl boyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek çok çeşitli yapısal seçenekler vardır. Hem gölgelikli bir tente hem de çardak, evinizin değerini arttırırken dinlenme ve eğlence alanınızı genişletebilir. Ama hangi seçenek sizin için doğru? 

Pergola Tente Seçimlerinde başlıca kriterler

1.Sıcaklık Kontrolü 

Havadar, duvarsız tasarımları nedeniyle, pergolalar arka bahçede uzanarak geçirilen daha sıcak aylar için idealdir ancak daha sonra dış mekan ısıtma seçeneği kullanıldığında bile çok az ısı tutar. Gölgelik tenteler , Bioklimatik Pergola duvarları ( dış mekan storlarını kullanarak ) ve çatıyı ( otomatik olarak geri çekilebilir çatıyı kullanarak) kaldırma seçeneğini birleştirerek pasif güneş tasarımını (odayı ısıtmak ve soğutmak için güneşi kullanarak) içerir.). Her ikisi de hava akışını en üst düzeye çıkarmak veya elementlerden korumak için hızla uzatılabilir veya geri çekilebilir. Geniş tasarımlı Kanopi tenteler, zararlı UV ışınlarını filtreler, mobilyalarınızı ve sizi korurken odaya bol miktarda ışık girmesini sağlar.
Bir gölgelik tentesini ısıtmak, bir pergolaya göre daha kolay ve daha ucuzdur, alanı tamamen kapatma seçeneği, sürünen bir hava akımı ile mücadele etmediğiniz anlamına gelir. Her iki yapı da çatının geri çekilmesinden kaynaklanan yeterli havalandırma nedeniyle ısıtma seçeneklerini seçerken esneklik sağlar (ancak geleneksel pergolalarda bu teknoloji bulunmaz).

Bir kış bahçesi satın almayı mı düşünüyorsunuz? Artıları ve eksileri burada bir gölgelik tente ile karşılaştırın.

2. Tasarımın Esnekliği 

Dış mekan yapınızı tüm yıl boyunca kullanmayı düşünüyorsanız  hava size ne verirse versin bu sayede seçtiğiniz yapıyı uyarlama yeteneği çok önemlidir. Hem pergolalar hem de kanopi tenteler, yeni malzeme teknolojisinde gelişmeler ile sınırları zorlar bir haline geldi ve her ikisi de yağmura veya parlamaya karşı esneyen bir geri çekilebilir çatı sağlıyor.
Tasarımlarında daha önce de belirtildiği gibi bağımsız pergolalar, neredeyse romantik ve Akdeniz estetiği yaratmak için çiçekler ve kumaşlarla iç içe, yüksek ve ağırlıklı olarak bir yaz yapısıdır. Bununla birlikte, bu tasarım, daha soğuk sonbahar esintileri veya tamamen dondurucu kış sıcaklıkları için barınak sağlarken genellikle yetersiz kaldıkları anlamına gelir. Duvarlar oluşturmak için kumaş yapıştırma seçeneği vardır, ancak bunların kış havasına karşı fazla direnç göstermeleri ve ısıyı yakalamada düşük etkinliğe sahip olmaları olası değildir.

Geleneksel tentelerin yerleştirilmesi genellikle mevcut yapılardaki uzantılarla sınırlıydı. Bununla birlikte, serbest duran yetenekler, örneğin bir yüzme havuzu için esnek bir barınak sağlayarak, gölgelikli tentelerin evden tamamen ayrı bir bağımsız yapı olarak inşa edilebileceği anlamına gelir.

3. Bakım

Geleneksel pergolalar, farklı hava koşullarına maruz kaldığında çatlağı bükebilen ve hatta istenmeyen yönlerde hareket edebilen, genellikle yüksek basınçla işlenmiş ahşaptan yapılmıştır. Gölge sağlamak için tırmanma bitkilerini kullanmak zamanla yapıya zarar verir, bu da değiştirme ve yeniden boyama anlamına gelir. Daha modern fiberglas çerçeveler genellikle geleneksel ahşap seçeneklerden 2 ila 3 kat daha pahalıdır.

Tasarım gereği kanopi tenteler, sağlam PVC ve toz boyalı alüminyum ve galvanizli çelik kullanılması nedeniyle düşük bakım gerektirir. Çerçeve, perdeler ve stor perdeler, hızlı ve basit bir işlemle sadece 3-6 ayda bir temizliğe ihtiyaç duyar. Windowsan açılır tavan tente sistemleri aynı zamanda saatte 150 km’ye kadar rüzgar geçirmezdir ve bu da onu piyasadaki en güçlü açılır kapanır çatı yapar!