Kompozit Cephe

Kompozit Cephe

Kompozit cephe, yapıların dış cephelerini oluşturmak için kullanılan özel bir sistemdir. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen bu sistem, birbiri ile uyumlu pek çok çeşitli malzemelerin (örneğin, alüminyum, cam, plastik, poliüretan) bir arada kullanımını içermektedir.

Kompozit cephe kaplamanın başlıca iki çeşidi vardır; alüminyum kompozit paneller ve ahşap-plastik kompozit malzemeler. Alüminyum kompozit kaplama panelleri, iki ince alüminyum tabakası arasında kompozit bir çekirdeğe sahiptir.

Cephe kaplamaları zaman geçtikçe gelişmektedir; işlevsel özellikleri iyileştirilmekte ve estetikleri daha çağdaş hale gelmektedir.
Söylemeye gerek yok, cephe tasarımı iyi bir mimar ile çalışmanızı gerektiren hususlardandır ve projeden montaja kadar olan süreçte cephe kaplama malzemeleri ve bunlar arasından seçim yapma kriterlerini iyi değerlendirmek için Windowsan olarak alanında uzman mimarlarımız ile sizlere her alanda destek olmaktayız.

kompozit cephe

Kompozit Cephe Kaplama Nasıl Seçilir?

Hangi cephe malzemesi kaplamasının seçileceğine karar vermeden önce, ihtiyaçlarınıza uygun kriterleri belirlemelisiniz.
Mimarlarımız ile birlikte hareket etmeniz ile daha geniş anlamda, cephe kaplaması aşağıdakileri sunmalıdır.

 • Koruma

Cephe kaplaması, binaları fırtına, yağmur, ısı, nem ve korozyon dahil olmak üzere aşırı hava ve çevre koşullarından yeterince korumalıdır.
Farklı malzemeler farklı koruma seviyeleri sunar; dış cephe kaplama malzemeleri çok yönlüdür, dolayısıyla her yere mükemmel uyum sağlar.

 • Ekonomik

Binanızın kaplama malzemesini seçmeden önce, mali planınıza uyup uymadığını ve fiyatına göre size bir değer sunup sunmadığını bilmelisiniz.
İlk iki önceliğiniz, yüksek kaliteli koruma ve estetik olmalıdır, tercihlerinize uyacak daha fazla özellik için hala bir bütçe varsa, yükseltebilir ve daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

 • Kullanılabilirlik

Belirli bir dış cephe kaplama malzemesine karar vermeden ve büyük umutlar beslemeden önce, uygunluğunu kontrol etmelisiniz. Kullanılabilirlik kriteri, uzun vadede bile karar verme sürecinde önemli bir rol oynar – sormanız gereken önemli bir soru, bu kaplama malzemesini gerektiğinde değiştirip değiştiremeyeceğinizdir.

 • Güvenli ve Sağlıklı

Binalar sağlığımızı bildiğimizden daha fazla etkiler; inşaat malzemelerindeki toksinler, ağır metaller ve diğer kimyasallar baş ağrısı yapmaktan tutun da nefes darlığı oluşmasına ve hatta astım gibi ciddi ve tehlikeli sağlık sorunlarına sebep verebilir. Bir cephe kaplama malzemesi seçerken, bileşenler ve bunların sağlığımız ve güvenliğimiz üzerindeki etkileri hakkında biraz araştırma yapın.

 • Estetik

Ne de olsa mimari aslında iyi görünmek zorunda. Cephe kaplaması için bir malzeme seçerken, binanızın genel estetiğini, bağlamını ve binanın vermesini istediğiniz genel hissi tamamlayan bir malzeme seçin. Ahşap kaplama sıcak bir hava verirken, metal kaplama daha fütürist ve çağdaş bir estetiğe kavuşuyor.

 • Yalıtım

Cephe kaplamanın en önemli işlevlerinden biri de yalıtımdır. Aşırı sıcaklıklardan, gürültüden veya istenmeyen doğal ışıktan olabilir. Çeşitli malzemeler yoğunluklarına, termal kütlelerine, opaklıklarına ve diğer faktörlere göre çeşitli yalıtım özellikleri sunar.

 

 • Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik, dünyadaki karbon emisyonlarının yüzde 40’ına katkıda bulunan binalar da dahil olmak üzere tüm ürünlerimizi buna göre üretmemiz gereken bir şey haline geldi. Sürdürülebilir bir kaplama malzemesi seçmek sadece çevre için değil, aynı zamanda elektrik faturanız için de iyidir!

 • Bakım

Cephe kaplama bakımı montaj yapılmadan önce sonrası için düşünmeniz gereken bir sürdürülebilirlik maliyetidir; bu işlemler uygun fiyatlı olması için ideal biçimde yapılmış olan cephe kaplaması mükemmel derecede dayanıklı olacak ve emsallerinden çok daha az bakım gerektirecek veya hiç bakım gerektirmeyecek diye talebiniz olabilir, ancak bu düşünce ile bazı hususlara dikkat edilmez ise kesinlikle ileride daha yüksek bir maliyetle geliyor. Bu nedenle, mimarlarımız ile birlikte tüm kriterleri tartmalı ve en iyi olanı seçmelisiniz.

 • Dayanıklılık 

Bir malzemenin dayanıklılığı, zamana ve potansiyel hasara karşı dayanıklılığını ifade eder. Dayanıklı cephe kaplamaları ekonomiktir; yapıyı mükemmel şekilde korur ve sık bakım veya değiştirme gerektirmez. Ekstrem hava koşullarına sahip yerler de son derece dayanıklı cephe kaplaması gerektirir.

Alüminyum Cephe Kaplama

Çinko, alüminyum, bakır ve çelik gibi her biri kendi görünümüne ve karakterine sahip bir dizi seçenekle gelir.
En iyilerinden biri alüminyumdur; cephe kaplaması için hafif ama güçlü bir malzemedir. Kaplama malzemeleri arasında en su geçirmez olanlardan biridir ve neme karşı dayanıklıdır, bu da onu kıyı evleri için iyi bir seçim haline getirir. Alüminyum kaplama çok az bakım gerektirir ve gerekirse kolayca yeniden boyanabilir.

Özellikleri ve faydalari

 • Binanın görünümünü iyileştirmek
 • Binanın yapısal yüzeylerini hava koşullarının etkilerinden korumak
 • Isı kaybına karşı yalıtır, böylece binanın enerji verimliliğini optimize eder
 • Tamamen gizli sabitleme
 • Arka havalandırma
 • Hafif yapı
 • Yanıcı olmayan malzemeler
 • Endüstriyel kirliliğe karşı direnç
 • Dayanıklı ve nispeten bakım gerektirmeyen kaplama
 • Gürültü bastırma için kullanılan iyi ses yalıtkanı
 • İyi titreşim sönümleyici
 • Çok yüksek bir UV değerine sahiptir