Pergola Sistemleri Hakkında Detaylı Bilgi

Pergola Sistemleri Hakkında Detaylı Bilgi

Pergola Sistemleri Hakkında Detaylı Bilgi

Gölgelik anlamına gelen pergola, genel olarak güneş ve yağmur gibi dış etkenlerden korunmak için, açık havada oturmak için kullanılan alanların üst taraflarını kapatmak için yapılan ve gölgelik anlamının hakkını veren sistemlere pergola sistemleri denir.

Pergola Üretim Adımları

Bu tür sistemler, kullanılacakları bölgeye göre üretilmektedir. Öyle Ki Akdeniz’in herhangi bir yerinde kullanılan pergola sistemi, Karadeniz’in hiçbir yerinde kullanılamaz. Bu anlamda iklim ve bölge değişkenlerine göre pergola sistemlerinde kullanılacak malzeme de ayarlanmaktadır. Ayrıca estetik açıdan da, yapılacak olduğu alana göre ayrı bir derinlik kazandırması gerekmektedir.

Balkon Pergolaları Hakkında Detaylı Bilgi
Balkon Pergolaları Hakkında Detaylı Bilgi

Bu yüzden tasarımının da alana göre ayarlanması gerekmektedir. Genellikle ahşap ve alüminyumdan üretilen pergola sistemlerinin açılır, kapanır olarak modelleri mevcuttur. Bu nedenle alüminyum malzeme ile üretilen pergola sistemlerinin daha çok rağbet gördüğü söylenebilmektedir. Ayrıca alüminyum malzeme ile üretilen pergola sistemleri, daha uzun ömürlüdür.

Pergola sistemleri, bütün mevsimlerde kullanılabilir bir sistemdir. Özellikle veranda, kahvaltı salonları, kafeler, restoranlar, yaz veya kış bahçelerinde tercih edilen pergola sistemleri oldukça bu alan sahipleri tarafından rağbet görmektedir.