Şömineli Kış Bahçesi

Şömineli Kış Bahçesi

Balkonunu kış bahçesine çevirmek istiyorsan, küçük bir şömine edinmeye ne dersin? Şık şamdanlar ve kafes şeklindeki avizelerle müthiş bir şıklık yakalaman mümkün.

Kuru ve soğuk günlerde, akşam işten gelince biraz huzur mu arıyorsun? Balkon banklarının üzerini dilek balonlarıyla renklendirip yumuşacık bir battaniye almaya ne dersin?

kış-bahce-somineleri

Kış, içeride zaman harcamak anlamına gelmez. Balkonunuzu yeniden dekore ederek kış aylarında sıcak ve rahat bir mekana dönüştürebilirsin. Bir evin balkonu her mevsim ev sahiplerine hizmet verebilir. En rahat edeceğin şekilde yumuşacık ve tüylü battaniyeler, yastıklar, fenerler ve hatta şömine ekleyerek balkonunu sımsıcak tutman mümkün. Kış aylarında da evde olduğun halde kendini dışarıda ve sıcak hissetmek istiyorsan balkonunu asla kapatma! Kış güneşinden faydalanmak, kahveni yudumlamak hatta akşamları biraz dalgın dalgın oturmak için neden balkonunu daha güzel hale getirmiyorsun? İşte sana balkonunda kış bahçesi oluşturmak için harika fikirler.

Kış bahçesi yapmak için büyük alanlara ihtiyacınız yok. Küçük balkonunuzu bile minimal bir şekilde düzenleyebilirsiniz böylece kış bahçesi yapmak sizin için daha az masrafı olacaktır. Eğer isterseniz şömine kullanarak kış bahçesi çalışmanızı mevsimine göre de mobilya düzenlemesi yapabilirsiniz. Her yeri cam olsun istemiyorsanız da pencere dışında kalan yerleri mobilyalarınıza uyum sağlayacak renklerle boyayabilirsiniz.

Müstakil mekanlarımızda sevdiklerimiz ile uzun akşam yemekleri yediğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız, uzun yaz akşamlarında sabahlara kadar sohbet ettiğimiz bahçelerimizi de kışa hazırlamanın zamanı geldi ise, kış bahçesi modellerimize göz atmanızı öneririz. Bazı evlerin bahçeleri hem kışın hem yazın kullanım için uygundur. Aynı bahçeye bir kaç Rehau ekipman takviyesi ile kış bahçesi yapılır ve bahçe gerçek bir kış bahçesine döner. Bazı evlerde ise kış için ayrı kapalı kış bahçeleri yaz için ayrı açık yaz bahçeleri vardır. Biz bu yazımızda hem açık yaz bahçesini kış bahçesine çevirebilenlerin hem de ayrıca özel kış bahçesi olanların kullanabileceği örnekleri ve fikirleri paylaşıyoruz. Bildiğiniz gibi kış bahçesi dekorasyonu örnekleri eskiden oldukça kısıtlı idi. Zaman içerisinde yurt dışında en popüler olan verenda dekorasyonlarını evlerimize uyarlamaya başladıktan sonra daha fazla çeşit elde ettik.

Kış bahçeleri kış güneşinin içeri girmesi için elinden geleni yapan kocaman camlı duvarlardan oluşur dersek hata etmiş sayılmayız. Bu şeffaf geçirgenliği yüksek duvarlar ekseriyetle metalden hazırlanır ve içeri soğuk almaması için oldukça değişik ekipmanlar ve malzemeler kullanılarak tamamlanır. Kış bahçelerinin dekorasyonlarında bu kocaman pencereli duvarlar önemli bir rol oynarken ısı izolasyonu da hesaba katılarak ortaya gayet güzel bir görselliği olan efektif bir yaşam alanı meydana gelir. Şömine ebadı doğru seçildiğinde kış bahçesi için münferit ısınma sorunu da ortadan kalkmış olur. Bu camlı duvarlarda mümkün olduğunca perde kullanılmaz. Eğer bu kısmın tamamen açık olması sizi rahatsız ederse, bu bahçelerden evinize direk giriş varsa bu alandaki pencereleri jaluzi ile kapatabilirsiniz. Eğer bu bahçe evinizde tamamen bağımsız ise camlarda hiç bir şey kullanmanıza gerek yok. Kış bahçelerinde normal yazın kullandığımız bahçe mobilyalarını kullanabilirsiniz. Bu kış bahçesini devamlı kullanacaksanız salon mobilyalarını aynı salona yerleştiriyormuş gibi de kullanabilirsiniz. Kış bahçesi dekorasyonları genelde yaz bahçelerine göre çok daha evseldir yani evin herhangi bir odası gibi yapılır. İçerisinde soba veya şömine bile olan değişik kış bahçesi dekorasyonları mevcuttur.

Unutmayın ki kış bahçesinin önemli özelliklerinden biri de hem manzarayı hem de tavanı görebilmek. Şömine ile de bu güzellikleri üşümeden yaşayabilmektir. Bunu da boydan boya camlarla sağlayabiliriz. Kış bahçesinde sıcağı çok sevmeyen bitkiler de kullanarak dekorasyonunuza farklı bir hava katabilirsiniz.