Pergola Tente

Otomatik Pergola Sistemlerinin Özellikleri

Pergola Tente

Pergola latince dilinden gelmekte ve günümüzde aynı zamanda saçak anlamına gelen pergule kelimesinden nesiller boyu aktarılarak gelmiştir. Ayrıca Pergola İtalyancada gölgelik anlamına da gelmektedir. Gölgelik kullanımını yoğun olarak kullanmış olan İtalyanlar sayesinde bu yapılar bütün dünya dillerinde aynı şekilde izah edilerek ifade edilmektedir.

Pergola Sistem Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Pergola Tente Özellikleri Nelerdir?

Pergole tente sistemlerinde pek çok tipte balkon, teras ve bükümlü, çatı ile yatay bir biçimde açık kalan yerler tente ile kapanabilir.  Aynı zamanda güneşlik olarak kullanılabilen pergola tenteler kullanılan mekanları yazın sıcağından ve kışın yağış ve soğuğundan etrafı cam balkon olarak tasarlanırsa da korumaktadır.

Pergole Tente, demir ya da ahşap malzemeler den imal edilebilmektedir. Aynı zamanda açılır ve kapanır tavan sistemlerinde manuel ve otomatik seçenekleri ile mafsallı modelleri yer almaktadır. Bu kullanım avantajları sayesinde aynı zamanda kullanılan kaplama malzemesi sayesinde yağmur, kar, dolu ve su geçirmez.  Pek çok mekan Pergole tente üzerine sarmaşık tarzı bitkileri sardırarak botanik açıdan doğal ve mekanı zengin gösteren organik bir yapıya çevirdiği son yıllarda sıklıkla görülen gelişmelerdendir.  Otomatik Pergola Sistemleri altında konuşlandıracağınız koltuk, sehpa gibi özel dekorasyon ürünleri pergola tente ile birer bütünlük sağlayarak şık bir görünüm sunmaktadır. Pergole tenteleri yağışlı günlerde yağmurluk olarak ta kullanabilirsiniz. Dilerseniz bu pergola tente sisteminin çevresini camla kapatıp manuel yada otomatik açılır kapanır bir kış bahçesine sahip olabilirsiniz. Bu şekilde kullanım soğuk kış aylarında bahçenizde ısıtma sistemleri de entegre ederek dilersiniz sanki açık alandaymışsınız gibi soğuktan etkilenmeden ve üşümeden rahatlıkla kaliteli zaman geçirebilirsiniz.

Pergole Tente Sistemleri Malzeme özellikleri olarak;

 • Pergole Tenteler saatte 90 km/h a kadar esen kuvvetli rüzgarlara karşı dayanıklıdır.
 • Konstrüksiyon sistemlere , Villalara ve Prefabrik olan evlere montajı kolay yapılır
 • Otomatik Pergola yüzeylerinde kullanılan malzeme son teknoloji ürünü olan gelişmiş PVC bloklar oluşturur.
 • Tüm hava koşullarında yukarıdan yaşam alanına su geçirmeme özelliğine sahiptir.
 • Pergole Tente Sistemleri bağlantı elemanlarında paslanmaz inox bağlantı saç vida ve pimler kullanılır.
 • Otomatik Tente Sistemlerinde elektrik motoruna bağlanan uzaktan kumanda kontrolü ile rahatça kullanabilirsiniz.

Pergola Tente Çeşitleri

 • Katlanır kollu tente: Talep edilen ölçülerde yapılabilen; balkon, teras ve bahçeler için uygun olan pergole tentelerdir.
 • Eğim ayarlı tente: Açılma eğimini ayarlamayı sağlayan özel mekanizmaya sahip olan pergole tentelerdir.
  Mafsallı çevirme koluyla pergola tenteye güneşin konumuna göre istenilen eğim verilir.
 • Körüklü tente: Yapısında bulunan körük sayesinde karşıdan ziyade yandan gelen güneşi de engelleyip talep edilen pozisyona kolayca ayarlanabilen tentelerdir.
 • Spotlu tente: Pergole Tente sistemine aydınlatma için de hem dekoratif hem de enerji tasarruflu spot yerleştirilen çeşittir. Bahçede aydınlanmayı da sağlar.
 • Tek taraflı tente: Bu tarz pergole sistemleri iki profilin sacın üzerine monte edilip tek taraflı biçimde açılan tentelerdir.
 • Çift taraflı tente: Pergole Sistemlerinde ayak sistemi üzerine yapılan, sağa ve sola da bu sayede iki tarafa da açılabilen tente çeşididir. Pergole tente de önemli avantajı tekerlekli ayak sistemiyle taşınabilen modelleri de vardır.
 • Sabit tente: Talep edilen mekânın üzerini kaplayacak şekilde sabitlenen ve açılıp kapanma özelliği olmayan pergola tentelerdir. Daha çok cafe gibi açık mekânlarda tercih edilir.
 • Manuel tente: Mafsallı tente olarak bilinen elle açılabilen tentelerdir.
 • Motorlu tente: Otomatik tente olarak bilinen elektrik ile çalışıp uzaktan kumanda ile idare edilebilen tentelerdir.
 • Raylı pergola tente: Raylı Pergola Tente sistemleri bilhassa devlet tarafından kısa bir süre önce kanunen yasak getirilen sigara içimi konusunda tasarlanarak kafe, otel, restoran tarzı iş yerleri için gözde bir ürün olmuştur. Otomatik Pergola ürünün %80’i alüminyum olup geri kalanı çelik konsülüksiyon malzemeler elektrostatik boya ile boyanarak uzun ömürlü kullanımı sağlanmaktadır. Buna mukabil, otomatik tente sistemleri uzaktan kumanda sistemi ile ileri-geri hareket imkânı sunularak kullanımı pratik ve efektif yapmasından dolayı kolaylaştırılmaktadır.

Pergola tente sistemlerinde yağmur sularının, tavan örtüsünün sağ-sol ve ön su tahliye kanalından sızmasını engellemek için güvenlikli, özel kauçuk conta sistemi kullanılmaktadır. Kanalların, aylık periyodlar halinde temizlenmesi gerekmektedir.

Elektronik kontrol sistemleri yer alan otomatik pergola sistemlerinin özellikle kontrol edilmesini oldukça kolaylaştırıyor. Tente, panjur, perde, pergola gibi ürünlerin kullanımında motorlu sistemler üretiliyorlar eski sistemler sadece klasik plastik kumandalar ile kontrol edilebiliyorken yeni sistemler daha gelişmiş sistemler ile komplike çözümler sorunsuz biçimde üretilebilmektedir.