Bioklimatik Pergola

Bioklimatik Pergola Sistemi Nedir?

Her mekânda tercih edilebilen Bioklimatik Pergola Sistemleri, insanların arasında daha çok  kapanır açılır tavan, Rolling Roof, yuvarlanan teras veya katlanan teras isimleri ile bilinmektedir.
Açık hava keyfini en verimli bir biçimde yaşamanız için özel olarak geliştirilmiş olan bioklimatik pergolalar, bilhassa bahçe konseplerinde kullanılmak üzere olmazsa olmaz sistemlerin arasında kendisine yer bulmaktadır.
Çoğunlukla kış bahçesi tasarımlarında yoğun biçimde tercih edilen bu güncel ve kullanışlı sistemde cam sistemiyle oluşturulmuş tek bir mekanizma yer aldığından, aydınlatma için oldukça en ideal tercihler arasındadır. Sistemde kullanılan cam sistemleri her mevsim fırtına ve dolu yağışları gibi doğanın olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir şeklinde üretilmiştir.

Katlanan Teras  (Rolling Roof), geleneksel açılır tavan sistemlerinden farklı olarak modern bir hareket mekanizmalarına sahiptir. Kendi ekseni etrafında dönebilen özel paneller açılır cam tavana haiz olduğu gibi arkaya doğru birarada toplandığında, maksimum seviyede tam bir açık tavan kısmı elde edilebilmektedir. Bu yapısal avantajları ile biyoklimatik pergola modelleri, hem toplanma hem de katlanma hareketini eşsiz bir biçimde sunan Dünyada geliştirilmiş tek sistemdir.
Rolling Roof Sistemleri, mekanlar için açık havada doğanın ve temiz havanın tadını en üst seviyede çıkarmanızı sağlarken; aynı zamanda mevsimsel farklılıklara ve hava muhalefetlerine karşı da kışın yağmurlu ve fırtınalı havalardan aynı zamanda soğuktan da etkilenmeden kış bahçelerinde de rahatlıkla kullanabileceğiniz ek bir yaşam alanı sağlamaktadır.

Bioklimatik Pergola Özellikleri

Bioklimatik pergola özellikleri arasında kullanım kolaylığı içeren pek çok faktör sıralanabilmektedir.

  • Sistem açıkken bile özel dizayn edilmiş olan profiller yardımı ile, yağmur ve kardan etkilenmeden havalandırma sağlar.
  • Her açıda ayarlanabilen paneller sayesinde, gün ışığından talep edilen miktarda istifade edebilme imkanı sunar.
  • Her çeşit mekan için tasarım ve uygulanabilme imkanı sağlayan biyoklimatik pergola, hiçbir açılır tavan mekanizmalarında olmayan katlanma ve toplanma hareketini bir arada yapabilmektedir.
  • Biyoklimatik pergola sistemi, içeriğindeki panellerin katlanma hareketi ile yukarı çatıdan hava sirkülasyonunu sağlarken, güneşli zamanlar için de gölgelendirme özelliğini de kaybetmez.
  • Panellerin katlanma özelliği sayesinde temizlik yapılması için çatıya yukarıdan çıkmaya gerek kalmadan, içeriden kolayca pratik bir biçimde temizlenebilir.
  • Bioklimatik pergola modelleri talep edildiği taktirde elektrostatik fırın boya ile istenilen renkler ile renklendirilebilir; talep edilen her renkte program düzenlenebilir.
  • Rolling Roof tavan mekanizamasının hem katlanma hem toplanma hareketini eş zamanlı sunma özelliğinin diğer pergola türlerine nazaran oldukça büyük bir avantajı bulunmaktadır. Bilhassa gün ışığı gibi dışarıdan gelen etkileri talep edilen miktarda yaşam alanlarına alma veya mevcut iç mekandan uzaklaştırma şansı verir.

Bioklimatik Pergola Kullanım Alanları

Bioclimatic pergola olarak günümüzde bahsedilmeye başlanılan açılır kapanır tavan sistemi, ekseriyetle hali hazırda bahçesi olan lokanta ve kafelerde genellikle pek çok tercih edilmektedir. Alanları müsait olan evlerin ise teras, kış bahçesi, balkon ve veranda gibi bölümlerinde de yoğunlukla tercih edilen ve kullanılan bu tavan sistemi, açık havanın ferah tadını soğuk kış aylarında da devam ettirerek sürdürmeyi ve güneş ışınlarından en yüksek seviyede faydalanmayı kullanıcılarına sunar.

Sert geçen ikimlerde bilhassa fırtınalı ve bol rüzgarlı havalarda, rüzgarın yüksek şiddetinden kaynaklı olarak ses konusunda rahatsız etmeyen bioclimatic pergola modelleri, giriş dekor tasarımları ile son derece albenisi olan şık ve gösterişli olarak projeleri tasarlanmaktadır. Güneş ışınlarından en yüksek düzeyde faydalanmayı amaçlayan bu düzenek, mevcut ısıyı dengeleme amacı ile ısı izolasyon özelliğine de haizdir. Bu yapısal özellikleri sayesinde Windowsan Bioclimatic Pergola Sistemleri; restoran, çay bahçesi, kahvehane, nargile salonu, döner salonu ve kafe gibi işletmelerin sıklıkla tercih ettiği ve bunların yanı sıra; evlerinin bahçesinde, terasında, verandasında veya balkonunda kış bahçesi gibi bir yaşam alanı oluşturmak arzu edenler tarafından sıklıkla ilgi görmektedir.

Rolling Roof açılır tavan sisteminde, açılır cam tavan ve branda sistemlerinde hali hazırda olmayan güvenlik önlemleri de içermektedir. Her mevsim güvenle kullanım imkanı sağlayan biyoklimatik pergolalar, çarpıcı ve göz alıcı tasarımları ile uygulandığı her mekana yüksek seviyede modern bir dokunuş katar.

Bilindiği üzere eski tip branda sistemlerinde kar yükü taşınamadığı için yoğun kar yağışının olduğu bölgelerde branda örtüsü açılmak zorundadır. Bu durum ise, tavanı kapatılmış olan alanı kullanılamaz hale getirir. Biyoklimatik pergola sistemlerinde bu sorunun yaşanmaması, mevsimsel avantajları arasında oldukça önemli bir yere sahiptir.