Pergola

Kumandalı ve Işıklı Pergola Sistemleri

PERGOLA

Pergola kelimesi tarihsel anlamı ile kökeni açısından incelendiğinde Latince kaynaklı bir kelime olarak kaynaklarda yer almaktadır. Saçak anlamında kullanılan Pergule kelimesinden türemiştir. Farklı dillerde de değişik kullanımları bulunmaktadır. Örneğin; İtalyanca da pergola “gölgelik” anlamına gelmektedir.

Pergola kolay açılma ve kapanma özelliği sağlaması nedeni ile 4 mevsimde güneş ya da yağmur gibi dış etkenlerden mekanları korumaya yardımcı olan, çeşitli yaşam alanlarında kullanılabilen ve mekanın üstünü kapatmaya en elverişli sistemler olarak günümüzde pek çok çeşidi ile tercih edilmektedir. Pergola sistemlerinin projelendirilme ve imal aşamalarında uzman mimarlarımızın tavsiyeleri ile pek çok farklı malzemeler tercih edilerek devreye alınabilir.

Otomatik Pergola Sistemlerinin Özellikleri
Otomatik Pergola Sistemlerinin Özellikleri

Pergola İmalat Aşamaları

Pergola sistemleri öncelikle uygulama yapılacak bölgenin iklim koşullarına oldukça uygun, korozyon dağılımları dikkate alınarak hesaplanmış, olası yağacak yağışa göre kaldıracağı yüke oranla net olarak belirlenmiş dayanıklı malzemeler ile üretilir. Pergola sistemi ayrıca kurulumun gerçekleştirileceği alanın yapısal model ve kullanılmış olan renk özelliklerine uygun olarak tasarlanmalı ve projesi çizilerek imalatına başlanarak kaliteli işçilik ile montajı ile teslim edilmelidir.
Her ne kadar ahşap pergole olarak pek çok modellerini görsek te, firmamız alüminyum gibi dayanıklı malzemelerle üreterek meydana gelen açılır kapanır modelleri sayesinde uzun ömürlü olmaları sebebi ile müşterilerimize daha çok tercih ederek uygulamaları yapmaktayız.

Pergola Sistemleri Kullanım Alanları

Her mevsim kullanılması için tasarlanan ve her türlü mekanda açılır kapanır özelliklere sahip pergola sistemleri iyi projelendirilme sonrasında rahatlıkla uygulanabilir.
Verandalarda, kafeterya, kahvaltı salonu, lokanta ve restoran gibi türlü umuma açık mekanlarda, aynı zamanda bahçelerde bulunan kış bahçesi , havuzlarda ve daha pek çok yaşam alanlarında tercih edilerek istenilen alanın üstü taleplere göre pek çok model ve çeşit ile açılıp kapatılabilir.

Kumandalı ve Işıklı Pergola Sistemleri

Günümüzde pek çok hizmet veren işletmede ya da kişilerin özel yaşam alanlarında, ışık sistemine sahip açılır kapanır pergola uygulanmaktadır.

Işıklı Pergolaların en belli başlı avantajları 

  • Farklı renklerde ve modellerde aydınlatma seçenekleri ile görsel zenginlik sunar,
  • Talep olması durumunda otomasyon sistemine sahip bir kumanda ile otomatik tente olarak kolayca kullanılabilir,
  • Basit açılır kapanır tasarımları sayesinde temizlik ve bakımları son derece kolay yapılır,
  • Yaşam alanında ısı izolasyonu sağlamaya yardımcı olur,
  • Dayanıklı Alüminyum malzemeden imal edildiğinden oldukça sağlamdır.

Pergolalar bu sayede avantajları ile , led ışık gibi ekonomik ve güçlü aydınlatma sistemleri sayesinde ferah ve aydınlık görünüme kavuşan mekanlarda, otomatik seçeneği ile kumanda sayesinde kolay açılıp kapanma özelliği bulunan pergola sistemleri, esnek çalışabilme seçenekleri ile her mevsim hava koşuluna karşı mekanların açık ve kapalı biçimde kullanımına olanak tanır.

Estetik Avantaj

Pergola sistemleri, ergonomik tasarımlarıyla her mevsim bir mekanın aktif biçimde değerlendirilerek kullanılmasına olanak tanırken aynı zamanda estetik açıdan renk ve yapısal tür olarak, hemen hemen tüm mimari yapı ve projelere sağlayabildikleri üstün uyum ve onlara kattıkları katma değer ile mekanların görsel yönden de zenginleşmesini sağlar. Yaşam kalitesini oldukça yükselten bu ürünler mekanlara kullanım ferahlığı da katarak estetik açıdan da son derece makul ve tercih edilen mekanlara ulaşmaya imkan verir.

Pergola ile Teras Kapatma

Terasları kapatmak için kullanılan pergola sistemleri kurulum yapılacak alan, mevsim ve bölgenin dış etkenlere göre değişiklik gösterir.
Otomatik olan pergola çeşitleri alternatifi olarak manuel kullanıma sahip pergole çeşitleri de bulunur. Uzun ömürlü kullanım sağlayan alüminyum pergola çeşitleri ürün kalitesine göre uzman mimarlarımızın tavsiyesi ile müşterimizin ortak kararı ile birlikte seçilmelidir.

Otomatik Pergola Sistemleri

Tasarımında yer alan özel bir gergi sistemine sahip olan otomatik pergola çeşitleri oldukça kolay ve pratik bir kullanım sunar. Otomatik Pergola Sistemi, her türlü hava koşulunda 4 mevsim olarak mekanlara sıcak bir ortam oluşturabilmek için oldukça rahatlıkla kullanım avantajları sağlar. Alüminyum malzemenin özel dayanıklı yapısal özelliğinin yanı sıra bu sistemde, her türlü yaşam alanına uyum sağlayan teknik özellikler içeren kullanım kolaylıkları yer bulur.

Pergola sistemleri kullanım alanları içinde;

  • Cafeler
  • Restoranlar
  • Konut bahçeleri
  • Teras kapatma alanları

En sık tercih edilenler arasındadır.
Sistem kullanılacağı alanın pek çok kriterine göre tasarlanılarak geliştirilir. Otomatik pergole sistemlerinde sıklıkla tercih edilen teras kapatma işlemleri pratik bir şekilde gerçekleşir.

Bioclimatic Pergola Sistemi Nedir?

Açık hava keyfini en limitinde bir şekilde yaşamanız için özel olarak tasarlanmış olan bioklimatik pergola , özellikle bahçe konseplerinde kullanılmak üzere olmazsa olmaz sistemlerin arasında kendisine yer bulmaktadır.
Sıklıkla kış bahçesi tasarımlarında yoğun biçimde tercih edilen bu güncel ve kullanışlı sistemde cam sistemiyle oluşturulmuş tek bir mekanizma yer aldığından, aydınlatma için oldukça en ideal tercihler arasındadır. Sistemde kullanılan cam sistemleri her mevsim fırtına ve dolu yağışları gibi doğanın olumsuz hava şartlarına karşı oldukça dayanıklı bir şeklinde üretilmiştir.

Katlanan Teras  (Rolling Roof), geleneksel açılır tavan sistemlerinden farklı olarak modern bir hareket mekanizmalarına sahiptir. Kendi ekseni etrafında dönebilen özel paneller açılır cam tavana haiz olduğu gibi arkaya doğru birarada toplandığında, maksimum seviyede tam bir açık tavan kısmı elde edilebilmektedir. Bu yapısal avantajları ile biyoklimatik pergola modelleri, hem toplanma hem de katlanma hareketini eşsiz bir biçimde sunan Dünyada geliştirilmiş tek sistemdir.