Çatılı Pergola Nedir?

Çatılı Pergola Nedir?

Standart bir pergola, genellikle, elemanlara karşı bir düzeyde koruma sağlamak için bir kafes kafes veya düz çapraz kiriş kapağına sahip açık kenarlı bir yapıdır. Bu açık kenarlı yapılar genellikle görsel olarak çok çekici olsa da, bazı ev sahipleri yeterli rüzgar, yağmur ve kar örtüsünün olmamasıyla ilgili bir sorun yaşayabilir.

Bu, pergolalar bazı ev sahipleri için daha uygun bir çözüm olduğunu kanıtlayabilir.

Pergolalar, bir veranda veya bahçenin daha geniş bir alanını kaplayacak şekilde tasarlanabilir, bu da işlevsel, eğlenceli bir alan olarak veya tamamen estetik nedenlerle kullanım kolaylığı sağlar.

Bu açık kenarlı yapıları yapmak için kullanılan çeşitli tasarımlar, bol miktarda bitki ve ağaçların yanı sıra bol miktarda oturma yeri ve hatta belki de çekici bir ateş çukuru içeren oldukça etkileyici olabilir. Bu yapıları yapmak için alüminyum, dökme demir, ahşap ve diğerleri dahil olmak üzere çeşitli malzemeler kullanılabilir.

Pergola Sistemleri Özellikleri
Pergola Sistemleri Özellikleri

Bazı yapılar oldukça ayrıntılı olabilirken, diğerleri daha sade ve minimalist görünecek şekilde tasarlanmıştır.

Pergolalar yalnızca doğrudan güneş ışığından koruma sağlamak içindir ve çatı görevi görmesi amaçlanmamıştır. Belirli pergola tasarımına veya bulunduğu yere bağlı olarak güneşin yüzde 80’ini engelleyecek şekilde tasarlanabilirler . Ayrıca, sarmaşıklarla kaplandıklarında bahçeye daha fazla gölge ve güzel bir rustik arka plan sağlayacaktır.