Cam Balkon

Cam Balkon

Balkon (İtalyanca: balcone), yaşamsal alanlardaki yapılarda dış duvar konumu önünde, ekseriyetle üstü de açık olan bölüm adıdır. Balkonlara iç mekandan bir kapı vasıtası ile geçiş yapılmaktadır. Büyük konaklarda iç avluya bakan büyük kapıların açıldığı bir tarafı avluya bakan koridorlar da birer balkon olarak değerlendirilmektedir.

Balkon fikri tarihte ilk kez Hristiyanlıkta, imparator ve imparatoriçenin hali hazırda bulunan katedrallerdeki dini ayinleri halktan oldukça uzak, onlarla bağlantısı olmayan bir konumdan izleme ihtiyacından ortaya çıkmıştır.

Balkon ebatları ve biçimleri kültürden kültüre, binadan binaya farklılık göstermektedir. Balkonlar yaşam alanı olarak oturmak, yemek yemek, çamaşır kurutmak gibi yaşamsal işler için tercih edilmektedir. Şehirlerdeki bazı balkonlar, camlı doğramalarla kapatılarak evlere dahil edilmekte ve bunlara katlanır cam balkon adı günümüzde verilmektedir..

Cam balkon imalatı konusunda yılların tecrübesine sahip olan Windowsan firma olarak öncelikle her zaman iş güvenliğine en üst seviyede özen gösterdiğini belirtmek isteriz. İmalat aşamasındaki cam balkon modelleri için gerekli olan ekibimizin kalifikasyonu dahil olmak üzere tüm sertifikasyonlara haiz olunup, gerekli eğitimlerden başarı ile geçilerek çalışmaların yapıldığını ayrıca kullanmış olduğumuz imalat ekipmanlarının da en son model teknolojiye sahip üstün performanslı cihazlar olduğunu da gönül ferahlığı ile beyan edebiliriz. Cam balkon fiyatları isteklerinize göre özel projelendirilen ürünler olacağından bizlere yapılacak alanın görsel bilgileri ve ölçülerini ulaştırdığınızda mimarlarımızın size dönüş yapacağı bölüme kadar arka planda nasıl işlemlerden geçtiğini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

https://windowsan.com/katlanir-cam-balkon-sistemleri/
https://windowsan.com/katlanir-cam-balkon-sistemleri/

Cam balkon modelleri

Cam balkon fiyatları 2022 senesi için hesaplama yapılırken, uygulanacak alanın keşfi oldukça önemlidir. Bu keşif için özel eğitimler almış ve tecrübeli personelimiz sizleri uygulamanın yapılacağı mekanda ziyaret ederek talepleriniz ile ilgili hem bir ön görüşme sağlamakta hem de hatasız ve eksiksiz bir biçimde ölçü alma işlemini gerçekleştirmektedir.
Cam balkon alanında profesyonel ekiplerimiz katlanır camların avantajlarını ve kullanım kolaylığını izah ederek zaman zaman sizlere pek çok farklı önerilerde bulunabilmektedir. Cam balkon uygulamasından en üst seviyede fayda sağlamanız açısından bilgilendirici ve maliyetlerini düşürücü alternatif yönlendirmeler de yapabilmektedir. Bizim için en önemli olan katlanır cam balkonu yapıp teslim etmekten ziyade, sonrasında mevsimsel koşullarına göre bu cam balkonu sizlerin uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanmanızı amaçlamaktayız.  Bu sayede iyi birer referans elde edeceğimize yüzde yüz müşteri memnuniyeti sağlayabileceğimizi düşünmekteyiz.

Cam balkon modeli karşılıklı yapılan iştişareler sonucunda tespit edildikten sonra ve mutabık kalınan modelin uygulanacak makanında ölçümleme işlemi tamamlandıktan sonra onayınıza istinaden siparişiniz Windowsan imalat atölyemize iletilecektir. Üretim alanında projelendirilirken ve imalat aşamalarında balkonun içinden dışarıya baktığımızı öngörüsünü yaparak ölçülerimizi buna göre tespit ediyoruz. Tecrübeli mimarlarımız tarafından hazırlanan projenin üretim tablosuna göre alt ve üst bazaların ölçülerine göre hazırlanarak kesim işlemi yapılmaktadır. Katlanır cam balkon alüminyum kasası için kesim yapılırken ilk kesim açısı sol kenarı ikinci kesim açısı ise sağ kenarı işaret etmektedir. Bu sayede hazırlanmış olan alt ve üst bazalar daha önceden projesinde belirtilmiş olan ölçülerine haiz kesilmiş olan camlar ile birleştirilme konusunda birebir uyum sağlayarak birleşim aşamasına gelir. Montaj konusunda son kontroller esnasında bazada tekerli kanatların karşıladığı çıkış ağzına kilitli tekerler imal edilen profiline sıfırlanarak monte edilir ve uygun anahtarlarla sağlam bir biçimde sıkıştırılarak montaj yerine sevk edilmeye hazır olması sağlanır.

Katlanır cam balkondaki bazanın bir diğer kenarına ise düz tekerler monte edilir fakat yeine montaj açısından rahatlık sağlanması açısından bu parçalar bu alanda hareket özgürlüğü olması açısından  sabitlenmez. Akabinde baza üzerindeki camın kenarlarına gelecek şekilde uygun olarak açılmış kanallara kıl cam balkon fitilleri monte edilir. Bu işlem çerçeveyi oluşturan tüm bazalarda gerçekleştirildikten sonra üretim planlarına göre yan dikme diye adlandırılan alüminyum profiller kesilir. Kasa profilleri yine projede belirtilmiş olan ölçülere uygun bir biçimde kesilerek montaja hazırlanır. Kasanın bir yanına yan dikme profili monte edildikten sonra daha önceden üretimi yapılmış olan bazalar olması gerektiği gibi doğru bir biçimde bu kasalara yerleştirilir. Tüm bazalar yerlerine projedeki gibi yerleştirildikten sonra çıkış ağzı dediğimiz kasadaki yer işaretlenir.

Tüm bu işlemlerin ardından, tüm bazalar imalat hattından çıkartılarak kasa üzerine çıkış ağzı açılır ve bu kısıma çıkış ağzı plastiği monte edilir. Daha sonra yan dikme aparatı sökülerek katlanır cam balkonun freni kasa profilinin içine eklenir. Bundan daha sonra çıkış ağızlı kanat bazası ile fren menteşesi ve yan dikme aparatı ard arda sırayla kasaya monte edilmektedir. Cam balkonun bazaları hemen akabinde sırayla freni monte edilmiş kasaya sabitlenir. Baza birleşme noktalarına sabitlemede yardımcı eleman olarak kullanılacak vidalar için delikler matkapla açılır. Sonrasında camların hepsi imalat atölyesinde uygun bir tezgaha yatırılarak alt ve üst bazalara montajı sağlam bir şekilde sabitlenir. Bu esnada özel cam yapıştırıcısı kullanılır. Katlanır cam balkon montaj biçimine göre şayet montaj üst kısımdan yapılacaksa üst baza sabit tutulur alt baza ayarlanır ama bazı mekanlarda bunun tam tersi tercih edilmek zorunda kalınabilmektedir. Böyle bir durumda ise alt baza sabit tutularak üst baza istenildiği gibi ayarlanır. Bu işlem de tamamlandıktan sonra camlar en az bir gün süresince bazalara daha iyi yapışması için beklemeye alınarak kurumaya bırakılır. Bu sayede katlanır cam balkon üretim aşaması son halini bulmuş olur.

Katlanır Cam
Katlanır Cam

Katlanır Cam Balkon Montajı

Atölyede imalatı ve ön montajı tamamlanan katlanır cam balkon sistemleri için sonra cam balkon ana parçalar halinde özenle özel araçlarımızla taşınarak uygulama yapılacak mekana götürülür. Burada konusunda uzman montaj ekibi uygulanacak alana kasayı monte ettikten sonra cam balkonu kullanıma hazır bir şekle getirir. Akabinde, cam balkonun uzun ömürlü olması ve sağlıklı bir biçimde kullanılması amacıyla küçük bir kullanım eğitimi personellerimiz tarafından verilir.
Anlattığımız detaylar içerisinde fark edileceği üzere üretim aşamasından montaj aşamasına kadar tüm aşamalardaki işler son derece titizlikle gerçekleştirilmektedir. Elbette cam balkon modelleri birbirlerinden pek çok şekilde ve seviyede farklılık gösterdiği için pek farklı yapılabilecek modelleri mevcuttur. En çok talep gören katlanabilir cam balkon yapımı genelde bu şekildedir.

Projelerine göre farklı cam balkon modelleri de  yaklaşık ana çatı olarak bu şekilde imal edilmektedir. Farklar ise camın storlu jaluzili olmasına göre değişik bazalar tercih edilebilmektedir. Aynı zamanda talep edilirse ısıcam gibi çift taraflı cam kullanımı da sağlanabilir. Proje farklılıklar uygulanacak mekana ve fiyatlara göre de değişiklik göstereceğinden farklı ölçüler ele alındığı gibi farklı ağırlıklar da meydana çıkmaktadır. Cam balkon imalatında tüm komponentlerin birbiri ile tam uyumlu olması, imal edilecek malzemenin üst kalitede olması son derece önemlidir.
Eğer katlanır cam balkon fiyatları konusunda en ucuz teklifi değerlendirme niyetinde iseniz, belki de teklif aşamasında yukarıda saydığımız detayları anlayamayabilirsiniz ama cam balkonunuzu teslim aldıktan belli bir süre sonra balkonunuzun sallanmaya başladığında izah ettiğimiz nüansları çok daha iyi anlayacaksınızdır.
İşi baştan doğru yapmak için bizler sizler için her zaman garantili ve uygun fiyatlı çözümler sağlamaya devam edeceğiz.