Kullanım Amaçlarına Göre Kış Bahçesi Tasarımları

Kullanım Amaçlarına Göre Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçeleri insanların ihtiyacına ve tercih ettiği kullanım esnekliğine bağlı olarak yapılarda pek çok çeşitli şekillerde, farklı renklerde, değişik malzemelerle ve amaçlarla tasarlanabilmekte ve uygulanabilmektedir. Kış bahçelerinin günümüzde bu şekilde farklılaşması, kurulum yapılacak mekanlara göre değişiklik göstermesini proje anlamında da gerektirmektedir. Ayrıca proje aşamasında tasarlanırken de kış bahçesinin yapısından ziyade uygulama yapılacak mekana göre zemin ve alanda da düzenleme ihtiyacı doğurmaktadır.

Kış bahçeleri aşağıda belirtilen amaçlarla tasarlanabilmekte ve kullanılabilmektedir;

  • Yaşama ve Dinlenme Mekanı Olarak Kullanılan Kış Bahçeleri

Kış bahçesi, iç mekanla dış mekan arasında bir köprü kurarak, doğal güzellikleriyle keyifli bir yaşam alanı sunan harika bir seçenektir. Kış bahçesi, evinizin bir uzantısı olarak kullanabileceğiniz bir alan yaratır ve doğal ışığın tadını çıkarmanızı sağlar.

  • Yatma Mekanı ve Banyo Olarak Kullanılan Kış Bahçeleri

Kış bahçeleri, kullanıcının ihtiyacına göre çeşitli şekillerde, renklerde ve malzemelerde tasarlanabilir. Bu kadar fazla değişiklik, bahçenin nerede konumlandırılacağıyla da alakalıdır. Böylece mekana göre düzenleme ihtiyacı doğar. Buna ek olarak, gerekli olan kış bahçesi sistemleri de bahçenin bulunduğu mekana göre değişiklik gösterebilir. Ancak banyo ve yatma alanı gibi mahremiyetin korunması gereken tasarımlarda, buzlu camlar ve perdeler kullanılmalıdır.

  • Çalışma Mekanı Olarak Kullanılan Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçesi modelleri için mimar ve iç mimarlar birlikte çalışarak modern, huzurlu, ferah, konforlu alanlar geliştirmektedir. Kış bahçesi dendiğinde akla gelen camdan devasa bir kafes, mimarların incelikli ve yenilikçi dokunuşlarıyla yaşanılası keyifli bir alana dönüşmektedir. Kış bahçeleri fiziksel anlamda dış etkenlere karşı dirençli olmak zorundadır. Mimarlar modelleri tasarlarken dekoratif görüntüyle birlikte dayanıklılığa da özen göstermektedir.

  • Mutfak Olarak Kullanılan Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçesi oluşturmak için genel kanının aksine, müstakil bir evinizin olması gerekmiyor. Dilerseniz evinizin bir balkonunu kış bahçesine dönüştürebilir, kış bahçesi balkon tasarımları ile kış aylarında evinizde daha keyifli vakit geçirebilirsiniz. Evde kış balkonu oluşturmak yüksek bir maliyet gerektirmediği gibi, son derece keyifli ve faydalı bir iştir. Kış bahçesi iç dekorasyonu sayesinde ruhunuzu dinlendirebilir, enerjinizi yükseltebilirsiniz.

  • Yüzme Havuzu Barındıran Kış Bahçeleri