Kış Bahçesi Kime Yaptırılır?

KIŞ BAHÇESİ

Kış bahçesi , egzotik ve kışa dayanıklı olmayan bitkilerin yanı sıra iç mekan bitkilerini barındırmak için tasarlanmış, doğal ışık alan ısıtmalı bir odadır . Bir kış bahçesi genellikle oturma odasının bir uzantısı olarak metal, alüminyum, ahşap çerçeve veya verandaya sahip camlı bir odadır.

Camla rüzgar ve yağmurdan korunan evin bir parçası olarak, kış bahçesi , 19. yüzyılın Avrupa kır sitelerinde ev ısıtmasının teknik olarak tanıtılmasının ardından – kış aylarında bahçe palmiyelerini barındırmak için – moda oldu .
Şu anda, ev ve bahçe arasında bir geçiş olarak tesisler, bahçe veya park manzaralı aile rekreasyonu için kullanılmaktadır .

Bir kış bahçesi, bitki yetiştirmek için bir açık hava serası ile karıştırılmamalıdır .

Değişen iklimimiz bizi kış aylarında daha sık bahçeye çıkardığı için kış bahçeleri giderek daha popüler hale geliyor. Gösterişli yaz aydınlıkları ve ateşli sonbahar renkleri gittiğinde boş, ıssız bir dış mekana yerleşmeye gerek yok.
Bir kış bahçesinde hayatın tadını çıkarmak için renk, koku, şekil ve ilgi için birçok seçenek vardır.
Kış bahçeli bir evin projesi imkanı dahilinde, bunun için maksimum doğal ışık akışını sağlayan panoramik camların kurulu olduğu özel bir oda imal edilerek tasarlanır. Bu, bitkiler için uygun koşullar yaratır, aydınlatma sisteminden tasarruf sağlar.

 

kış bahçesi
kış bahçesi

Çiçeklerin çoğu yılın bu zamanında büyük veya gösterişli olmadığı için kış, bahçede daha incelikli bir aydır. Bununla birlikte, yaprak dökmeyen bitkilerin, mimari yaprakların, parşömen tonlarında çimenlerin, canlı sade gövdelerin, güzel kabukların, meyvelerin ve hoş kokulu çiçeklerin yapısına hayran kalmanın zamanı geldi.

İlgiyle dolu bir kış bahçesinin nasıl oluşturulacağını öğrenmek için okumaya devam edin ve daha fazla ilham almak için kış bahçesi sayfamızı kaçırmayın .

Kış bahçesi bitki örtüsü bakımı

Toprak tipi: Kış bahçenizin yeri ve toprak tipi çok önemlidir. Bahçenize özgü koşullarda gelişen bitkileri seçin

Düşük seviyeli dikim: Yapısal çalıların çevresinde ampuller ve çok yıllık bitkiler kullanın. Kış aconite, galanthus, çiğdem, erken nergis ve Helleborus niger ve orientalis gibi dayanıklı uzun ömürlü bitkilerin tümü dahil edilmeye değerdir.

Budama: Bitkinin doğal olarak ne yaptığını düşünün ve budama sertliğini buna göre seçin. Saliximizi (söğüt) ilkbaharın ortasında, zarif gövdelere dönüşecek olan yeni bazal sürgünler ortaya çıktıkça, budama işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu budama yöntemine genellikle dışkılama denir.

Bakım: Kış bahçesindeki bakım, bahçenin diğer alanlarından farklı değildir. (Mümkünse) bahçecilik için ‘kazma yok’ yöntemini benimsiyoruz. Mart/Nisan ayı ayıklama, budama ve malçlama için en büyük zamandır

KIŞ BAHÇESİ İÇİN ÇIÇEKLIK VEYA KENARLIK NASIL OLUŞTURULUR

  • İlk olarak, kışa ilgiyi nereye eklemek istediğinize ve yaratmayı planladığınız görünüm için hangi bitkileri kullanmak istediğinize karar verin.
  • Kışın dışarıda daha az zaman geçirdiğimiz için kışlık yatağınızı içeriden görülebilecek bir yere yerleştirmek, oluşturduğunuz resimden gerçekten keyif almanın bir yoludur.
  • Ateşli gövdeleri aydınlatacak ve yaprak döken ağaçların şekillerini çizecek olan sabah ve öğleden sonra güneşinin en iyisini yakalamak için doğudan batıya dikin. 
  • Tatlı kokulu kış bitkilerini yollara göre konumlandırarak en iyi şekilde yararlanın – siz fırçalarken kokularını salacaklar.
  • Pek çok tozlaşma yapan böcek, ılıman kışlarımızda da normalden daha erken ortaya çıkar, bu nedenle onlara erken çiçek açan çalılardan ve uzun ömürlülerden yiyecek sunmak gerçekten önemlidir.
  • Kış, bir bahçenin çıplak kemiklerini ortaya çıkararak size eleştirel bir bakış atma ve boşlukların nerede olduğunu görme fırsatı verir.